Sign In
I.F.A Logo
ליגת החלומות פורטל השופטים  |   פורטל ההתאחדות החדש   |  צור קשר  |  English  |  חיפוש: חיפוש
Skip Navigation Links
דף הבית
ההתאחדות
נבחרות
מועדונים
ליגות
גביע המדינה
גביע הטוטו
ארכיון
טפסים
שאלות ותשובות
מכירת כרטיסים
הגביע הוא שלנו. בסייגון ובטוקיו
21/07/2014 11:20 
הקודםהקפטן צבי רוזן מניף את הגביעהבא

ב-1964 הרשימה נבחרת הנוער של ישראל באליפות אסיה ובסופו של דבר חלקה את הזכייה בגביע הנכסף עם נבחרת בורמה. שנה אחר כך היא כבר לקחה עליו בעלות מלאה

אשר גולדברג 

נבחרת הנוער של ישראל הוזמנה ב-1964 בפעם הראשונה לגמר אליפות אסיה בסייגון, בירת דרום וייטנאם. מאמן הנבחרת היה עמנואל שפר והוא בחר את כוכביו בעיקר מהנבחרות הצבאיות - שריון, חיל אוויר, פיקוד מרכז. זאת הייתה הפעם הראשונה של הנוער באסיה, והמסע למזרח הרחוק עורר עניין רב.

 ב-19 באפריל 1964 ניצחה ישראל 0-4 את תאילנד, מצמד של ציון שרעבי ושערים של שאבי בן ברוך ודניאל דניאלי. שלושה ימים אחר כך הבקיע מוטל'ה שפיגלר צמד, בן ברוך ואפרים פיטל הוסיפו שער כל אחד בניצחון 0-4 על דרום קוריאה, כשצביקה רוזן בן ה-16 וחצי ממכבי תל אביב זוכה לשבחים רבים על משחקו המצוין.

ה-26 באפריל הפך ליום אבל בטורניר לאחר שקשר נבחרת מלזיה, פאנג הואוט, טבע בבריכת המלון אחרי שראשו נחבט בשפת הבריכה. מאוחר יותר ניצחה ישראל 0-2 את יפן משערים של שפיגלר ובן ברוך.

שלושת הניצחונות העלו את ישראל לגמר מול בורמה ב-28 באפריל, לעיני 30 אלף צופים בסייגון. ההרכב שהציב שפר כלל את איציק ויסוקר (הפועל פ"ת), דוד פרימו (הפועל ת"א), צבי רוזן (מכבי ת"א), דרור קשטן (הפועל פ"ת), יחזקאל קצב (מכבי יפו), פיני קינסטליך (מכבי פ"ת), ציון שרעבי (הפועל פ"ת), דניאל דניאלי (הפועל ת"א), אפרים פיטל (מכבי יפו), שאבי בן ברוך (הפועל ת"א), מוטל'ה שפיגלר (מכבי נתניה) ויצחק אנגלנדר (הפועל חיפה).

בדקה ה-15 נפסק כדור עונשין מ-11 מטר לזכות ישראל, לאחר שאנגלנדר הוכשל ברחבה, אבל שפיגלר החטיא. בהמשך נפסל שער של שפיגלר, המשחק הסתיים ב-0-0 והנבחרות זכו בגביע במשותף. הגנרל דונג ואן מיין קבע כי הגביע, ששוויו היה 25 אלף לירות, יבלה חצי שנה בישראל לפני שיחזור לבורמה.

בין ה-25 באפריל ל-5 במאי 1965 חזרה הנבחרת לאליפות אסיה, הפעם בטוקיו. רק צביקה רוזן ואיציק אנגלנדר שרדו מהנבחרת שזכתה ב"חצי הגביע". הפעם העניינים הלכו חלק וישראל ניצחה 1-5 את ויאטנאם (שלושער של מישקה לפרדון), 1-8 את הפיליפינים (שלושער למשה רומנו, צמד לגיורא שפיגל), 1-3 מול הונג קונג ו-1-2 נגד יפן. בחצי הגמר מול מלזיה הבקיע רומנו רביעייה בניצחון 0-9 (שפיגל, שטרוסברג, חזום, רוזנטל ואנגלנדר הבקיעו את היתר) והנבחרת חזרה לגמר מול בורמה.

שפר פתח בגמר עם יוסף סורינוב, ישעיהו שווגר, מנחם בלו, אליעזר שלומוביץ', צבי רוזן (הקפטן), שמואל רוזנטל, אהרון שטרוסברג, גיורא שפיגל, משה רומנו, יהודה שהרבני ויצחק אנגלנדר (ויקטור יאנג שיחק כמחליף).

בדקה ה-19 נפסק כדור עונשין מ-11 מטר לזכות ישראל והעיתונאי יחיאל ארזי תיאר את מה שעבר עליו רגע לפני הבעיטה של שפיגל: "באותו רגע נזכרתי בהחמצה הגורלית של שפיגלר שנה לפני כן נגד אותה בורמה בסייגון. ליבי פרפר כאשר גיורא שפיגל ניגש לבצע את הבעיטה. אבל גיורא שפיגל זה, מאחסן בגופו דם קר מאוד. הוא ניגש לכדור בצעדים מדודים, בעט בעצמה רבה והרשת הזדעזעה בפינה השמאלית הגבוהה".

בדקה ה-54 פנדל נוסף לישראל, ושוב ארזי: "גיורא שפיגל הגיע בתנופה גדולה, וירה את הכדור, הפעם נמוך יותר, אבל מבלי להחמיץ את הפינה הימנית שאותה הוא כל כך אוהב". את השערים הנוספים בניצחון 0-5 הבקיע רומנו בדקות 73 ,64 ו-76.

עתה היה יכול ארזי להתפנות לתיאור החגיגות: "11 נערים חיוורים ונרגשים הקדימו לחוג ב-5 במאי את חג העצמאות לעיני 15 אלף מלוכסני עיניים באצטדיון קומזוואה בטוקיו, בהנחילם לבורמה הגאה את הצורבת בתבוסותיה, 0-5 בגמר גביע אסיה לנוער. עשרות מיליוני יפנים ותושבי אסיה ברחבי היבשת חזו במכשירי הטלוויזיה והאזינו במקלטי הרדיו כיצד שרים כדורגלנים צעירים בעברית ובעיניים נוצצות "הגביע הוא שלנו". שירה נרגשת שסחפה עמה את כל האצטדיון בשעה שהטונקו עבדול רחמן, ראש ממשלת מלזיה ונשיא פדרציית הכדורגל האסיאתית, העניק את הגביע לקפטן נבחרת ישראל צבי רוזן, שמרוב התרגשות השמיטו מידו בעמדו על דוכן המנצחים".

 

כתבות נוספות
שאול מתניה הלך לעולמו
מאיר נמני הלך לעולמו
שחקן העבר יצחק נחמיאס, הלך לעולמו
לכתבה זאת התפרסמו 5 תגובות
 
 
5.
 
יותר מעניין באסיה
 
שני
 
,
 
21/07/2014
 
 
4.
 
מלזיה
 
מרום
 
,
 
21/07/2014
 
 
3.
 
בורמה?!
 
רומנו
 
,
 
21/07/2014
 
 
2.
 
אנגלנדר
 
חיפה על הקו
 
,
 
21/07/2014
 
 
1.
 
היו אליפויות אסיה נוספות ?
 
זלמן מחדרה
 
,
 
21/07/2014
שותפים:
 
אלטשולר שחם
 
 
 
ההתאחדות לכדורגל בישראל ע"ר 580001717 - אצטדיון רמת גן. ת.ד. 3591, רמת גן 52134. טל': 03-617-1500, פקס: 03-570-2044.
 
תנאי שימוש | מדיניות אבטחה | זכויות יוצרים |
Set as home page logo הפוך לדף הבית
|
RSS חדשות RSS
כל הזכויות שמורות להתאחדות הכדורגל בישראל
 
המידע באתר מוצג עפ"י הזנת נתונים ודוחות שיפוט במערכות המחשוב בהתאחדות. מעת לעת, ייתכנו עיכובים או תקלות בהצגת טבלאות ונתונים.
אתר טלדור Developed by | Designed by Stratigo סטרטיגו חפשו אותנו: App Store twitter facebook Instegram youtube +Google