Sign In
I.F.A Logo
ליגת החלומות פורטל השופטים  |   פורטל ההתאחדות החדש   |  צור קשר  |  English  |  חיפוש: חיפוש
Skip Navigation Links
דף הבית
ההתאחדות
נבחרות
מועדונים
ליגות
גביע המדינה
גביע הטוטו
ארכיון
טפסים
שאלות ותשובות
מכירת כרטיסים
הענק ו"בן השטן"
27/07/2014 14:00 
הקודםהניצחון של טורקיה הפך את האצטדיון לרחבת ריקודיםהבא

שייע גלזר הפך ב-1950 לסיוט של הכדורגל הטורקי ולמושא הערצה. חמישה שערים סידרו לו גם שי מפתיע

אשר גולדברג

בימים של משבר ומתיחות פוליטית בין טורקיה לישראל, נעים להיזכר בתקופות מוקדמות יותר של ידידות ואחווה בין המדינות ובין התאחדויות הכדורגל שלהן.

ב-1950 נוצרו קשרים טובים בין ההתאחדות לכדורגל בתל אביב למקבילתה באיסטנבול וב- 28 באוקטובר באותה שנה פגשה נבחרת טורקיה את נבחרת ישראל באצטדיון המכבייה על גדות הירקון והפסידה 5-1. בערב התקיים במלון "הירדן" הקוקטייל המסורתי של שתי הנבחרות. הטורקים גייסו את השגריר סייפאולה אסיין כדי לשכנע את ראשי ההתאחדות לכדורגל לחתום על קיום משחק גומלין באיסטנבול, וזה נקבע לראשית דצמבר 1950.

לאחר התבוסה לישראל התחוללה מהפכה של ממש בכדורגל הטורקי. דעת הקהל התקוממה נגד האחראים לנבחרת ונגד השחקנים והעיתונות המקומית מצאה רק דרך אחת לסנגר על החרפה – חלוץ מכבי תל אביב והנבחרת הלאומית שייע גלזר, שהבקיע שלושה שערים במשחק. בעיתוני איסטנבול זכה גלזר לכינוי "בן השטן". המשחק באצטדיון "אינונו" באיסטנבול נקבע כדי לשקם את כבודו של הכדורגל טורקי.

המאמן הלאומי של ישראל, ההונגרי ולדיסלאב סקלי, בחר 18 שחקנים: יעקב חודורוב, חיים בוך, ישראל וייס, יצחק שניאור, אלי פוקס, משה מלמד, אברהם טוריקה, יצחק גמבש, טיבי נוימן, יוסף מירמוביץ', אייזיק צ'צ'יק, יהושע גלזר, צבי סטודינסקי, שמעון צימרמן, ניסים אלמליח, עמיחי שוהם, משה וארון ושמואל ישראלי.

הנבחרת מישראל עוררה התעניינות עצומה באיסטנבול והכרטיסים נחטפו. בנסיעה משדה התעופה לבית המלון עברו השחקנים בעיר העתיקה של איסטנבול וגלזר, הליצן של הנבחרת, קבע כי "הבתים כאן הם בוודאי מימי הטורקים", ביטוי מוכר בישראל לתיאור דברים ישנים. לאימוני הנבחרת הגיעו אלפי סקרנים, שהצביעו אך ורק לעבר מספר 9, גלזר, ומאות יהודים מערים רחוקות, כולל אנקרה ואיזמיר.

כבר משעות הבוקר מילאו 35 אלף אוהדים טורקים את אצטדיון "אינונו" על גדות הבוספורוס. לפני המשחק עבר המושל הצבאי של אזור איסטנבול יחד עם פמלייתו סביב המגרש ונופף לעבר הקהל שהריע לכבודו, בטקס שביקש להעביר מסר ברור: "שימו לב, השלטון כאן". בשעה 14:45, לאחר נגינת ההמנונים, בעט ציר ישראל בטורקיה אליהו ששון את בעיטת הפתיחה.

לפני השופט האיטלקי ג'אקומו בארטוליו התייצבו הנבחרות בהרכב הבא. ישראל : יעקב חודורוב, יצחק שניאור, ישראל וייס, אברהם טוריקה, משה מלמד, אלי פוקס, יוסף מירמוביץ', ניסים אלמליח, שייע גלזר, אייזיק צ'צ'יק וצבי סטודינסקי. הטורקים פתחו עם תורגאי, נאג'י, מחמט, מוזאפר, בולנט, עלי, איספנדיאר, ארול, גינדיז, לפטר וחאליד.

פתיחת המשחק הולידה מתקפה טורקית כבדה, שנבלמה על ידי חודורוב. בדקה ה-36 השתררה דממה. גלזר קיבל כדור, פרץ לעבר השער, עבר את הבלם בולנט ובעט מדויק לפינה. 0-1 לישראל.

הקהל עוד לא הספיק להתאושש וגלזר הלם שוב. במבט לאחור, 64 שנים אחרי, נזכר גלזר השבוע במה שקרה: "ראיתם פעם בלם מטיח ראשו בדשא וממרר בבכי? התקפה היסטרית כזאת קיבל הבלם המנוסה של טורקיה, בולנט, לאחר שחש אשם בשני השערים הראשונים שכבשתי. אולי חשש מהאוהדים, אולי גם ממני, ואולי זה היה יותר מדי עבור שחקן שמבצע שתי טעויות קשות בשלוש דקות. בגול הראשון פשוט קרקסתי אותו. בדקה ה-39 שוב הגעתי מול בולנט, אלא שהפעם הוא הוציא מרגלי את הכדור ובמקום להעבירו קדימה עשה קונץ ובתנועה אלגנטית החזירו לאחור לשוער תורגאי. לזה בדיוק חיכיתי. המשכתי בספרינט מהיר ולפני שתורגאי הספיק לראות את הכדור, הוא נח ברשת".

ניצחון ישראלי נראה עניין ודאי, אבל בדקה ה-42 הדף חודורוב כדור לראשו של חאליד, שהבקיע מקרוב. 1-2 לישראל. בהמשך נחלשה ההגנה הישראלית ואפשרה לטורקים ליזום ולתקוף. הקשר האחורי מוחמד עלי הופקד כצל של גלזר ומנע ממנו קבלת כדורים, אבל גם כך גלזר בעט פעמיים והשוער תורגאי ניפק הצלות מרהיבות.

 

בדקה ה- 63 אקסטזה ביציעים, כאשר חאליד מצא את איספנדיאר חופשי ברחבה וזה השווה את התוצאה ל-2-2. בדקה ה-80 נפצע חודורוב לאחר שזינק לרגליו של לפטר ובמקומו נכנס אל בין הקורות שוער מכבי פ"ת, חיים בוך. בדקה ה-86 קיבל לפטר את הכדור בקצה רחבת ה-16 ובעט בחוזקה. הכדור פגע בעקב נעלו של יצחק שניאור, הטעה את בוך וחדר לרשת. 2-3 לטורקיה בסיום.

"הניצחון של טורקיה הפך את האצטדיון לרחבת ריקודים גדולה בה נטלו חלק המוני אדם", נזכר גלזר, "ובירידה לחדרי ההלבשה פילסנו את דרכנו בין המוני אדם שנשאו את שחקני הנבחרת המקומית על כתפיהם. תוך כדי כך נטפלו אלי המונים מן השבאב (הצעירים) והחלו לטלטל אותי באוויר תוך שאגות בראוו-סאנטרפור.

בערב לאחר המשחק היה לי קשה להסתובב ברחובות איסטנבול. הכל הצביעו עלי באצבעותיהם ודיברו בשפתם, כשהם מבטאים בצורה מוזרה שם שהיה מוכר לי עד מאוד - גלזר. באותו לילה ישבנו בבית קפה מפואר מוקפים מעריצים טורקים. לפתע ניגש לעברנו גבר בשנות העמידה, הציג את עצמו, לחצנו ידיים והוא החל לדבר כשדמעות חונקות את גרונו. לא הבנו את שפתו מלבד השחקן אברהם טוריקה, שהסביר כי מדובר ביהודי מעשירי איסטנבול שגאה בי כבן עמו. כהרף עין הוא ניגש לאשתו, הוריד מצווארה רביד משובץ אבני חן וענד אותו על צווארי. הוא נישק אותי ונפרד ממני בברכת שלום בעברית".

כתבות נוספות
שאול מתניה הלך לעולמו
מאיר נמני הלך לעולמו
שחקן העבר יצחק נחמיאס, הלך לעולמו
לכתבה זאת התפרסמו 8 תגובות
 
 
8.
 
זכרונות רביבו
 
שחר
 
,
 
28/07/2014
 
 
7.
 
ההיסטוריה קובעת
 
חיליק
 
,
 
28/07/2014
 
 
6.
 
קרקסתי אותו
 
דני
 
,
 
27/07/2014
 
 
5.
 
מחרוזת שערים
 
יעקב
 
,
 
27/07/2014
 
 
4.
 
בתים מימי בטורקים
 
אביחי
 
,
 
27/07/2014
 
 
3.
 
ימים בערפל המרמרה
 
טורקו
 
,
 
27/07/2014
 
 
2.
 
ימים בערפל
 
רוני שילוני
 
,
 
27/07/2014
 
 
1.
 
בן השטן
 
יעקב נוימן
 
,
 
27/07/2014
שותפים:
 
אלטשולר שחם
 
 
 
ההתאחדות לכדורגל בישראל ע"ר 580001717 - אצטדיון רמת גן. ת.ד. 3591, רמת גן 52134. טל': 03-617-1500, פקס: 03-570-2044.
 
תנאי שימוש | מדיניות אבטחה | זכויות יוצרים |
Set as home page logo הפוך לדף הבית
|
RSS חדשות RSS
כל הזכויות שמורות להתאחדות הכדורגל בישראל
 
המידע באתר מוצג עפ"י הזנת נתונים ודוחות שיפוט במערכות המחשוב בהתאחדות. מעת לעת, ייתכנו עיכובים או תקלות בהצגת טבלאות ונתונים.
אתר טלדור Developed by | Designed by Stratigo סטרטיגו חפשו אותנו: App Store twitter facebook Instegram youtube +Google