Sign In
I.F.A Logo
ליגת החלומות פורטל השופטים  |   פורטל ההתאחדות החדש   |  צור קשר  |  English  |  חיפוש: חיפוש
Skip Navigation Links
דף הבית
ההתאחדות
נבחרות
מועדונים
ליגות
גביע המדינה
גביע הטוטו
ארכיון
טפסים
שאלות ותשובות
מכירת כרטיסים
המסע שכמעט לא נגמר
03/10/2014 10:00 
מכבי ת"א במהלך המסע לאוסטרליה בשנת 1939

בשנת 1939 קיימה מכבי ת"א מסע משחקים באוסטרליה. בשל פרוץ מלחמת העולם השנייה התארכה ההפלגה לארץ ואת תפילות יום הכיפורים קיימו בתימן
 

אשר גולדברג

המסע הארוך ביותר של קבוצת כדורגל ישראלית מחוץ לארץ ישראל היה זה של מכבי תל אביב. הקבוצה הפליגה לאוסטרליה ב-24 במאי 1939 וחזרה לתל אביב ב-28 בספטמבר לאחר מסע משחקים שנמשך 128 יום.
 
מכבי תל אביב קיימה 19 משחקים באוסטרליה, בעשרה מהם ניצחה, ארבעה סיימה בתיקו וחמישה הפסידה. במסיבת הפרידה מן המארחים האוסטרלים, שהתקיימה בסוף חודש אוגוסט, הודיעו בהפתעה המאמן אגון פולאק והשחקנים אברהם בית הלוי, אברהם רזניק ומנחם מירמוביץ' על החלטתם להישאר באוסטרליה ולהצטרף כשחקנים לקבוצות מקומיות.
 
שחקנים נוספים להם הוצעו חוזים כספיים מפתים, בחרו לשוב לבני משפחתם בתל אביב. באירוע הפרידה אמר ראש המשלחת שלמה ארזי, לימים איש מרכזי במשרד החוץ הישראלי: "הנתק מן הבית היה ממושך והיעדרות השחקנים ממקומות העבודה שלהם יצרה בעיות רבות, אבל באיזשהו מקום ידענו שאנחנו מייצגים משהו. הייתה בנו גאווה על כך שהננו שגרירים נאמנים של הישוב. במקומות רבים באוסטרליה אפילו לא שמעו על ארץ ישראל. מדי פעם נדרשנו להסביר שאי שם במזרח התיכון ישנה נקודה קטנה ושמה 'פלסטינה – א"י'. היינו גאים לעשות זאת שוב ושוב". המלווה של מכבי תל אביב במסע, יצחק שקולניק, סופר העיתון 'דבר', סיפר כי נפוצו שמועות על כך שבאירופה עומדת לפרוץ מלחמה.
 
ביום שישי ה-1 בספטמבר 1939, בהיות הקבוצה על סיפון האוניה 'נרקונדה', נודע לנוסעים על שינוי בכיוון הנסיעה. קפטן האוניה סיפר כי  ה'נרקונדה' בדרך לסינגפור. כעבור יומיים כבר התאמת החשש. הגרמנים כבשו את פולין ובאירופה פרצה מלחמת העולם השנייה. בסופו של דבר עגנה האוניה בבומביי שבהודו והתעורר חוסר ודאות לגבי המשך המסע הביתה. בשל המלחמה, לפי הודעת שלטונות הנמל, לא תוכל האוניה להפליג לפורט סעיד במצרים, כי קיים חשש שהגרמנים יפציצו את תעלת סואץ. לאנשי מכבי תל אביב נאמר כי עליהם לעזוב את האוניה ולדאוג לסידורים מתאימים לנסיעה הביתה בעצמם. כסף לא היה ברשות חברי הקבוצה. ראש המשלחת שלמה ארזי החל להתרוצץ בין סוכנויות הנסיעות השונות בעיר.
 
הקבוצה התמקמה באולם נוסעים גדול בשטח הנמל והמתינה לראות כיצד יתפתחו העניינים. שלמה ארזי הצליח להשיג מקומות במועדון ימק"א בעיר ואורגנו שני משחקי ידידות נגד קבוצות מקומיות. בכסף שהקבוצה קיבלה בתמורה לצמד המשחקים שולמו השהייה במלון והארוחות של השחקנים. שני המשחקים הסתיימו בניצחונות גבוהים: 0:8 על קבוצה מבומביי ו- 0:7 על קבוצה צבאית אנגלית.

לאחר שהות של מספר ימים בבומביי, הגיעה ההודעה לשוב לאוניה ולהתכונן להפלגה לנמל פורט סעיד. התחנה הבאה בה עגנה האוניה הייתה נמל עדן בתימן, שהייתה באותם ימים בשליטה בריטית. הנוסעים ירדו לסיור, אלא שהפעם נכונה לארצישראלים הפתעה של ממש. באחד מרחובות השוק ההומה ניגשו לחברי הקבוצה כמה סוחרים ושאלו אם הם יהודים. בעדן הייתה קהילה גדולה של יהודים ומסתבר שאיזור השוק בו הסתובבה הקבוצה היה שייך לרובע היהודי של עדן. כל בעלי הדוכנים היו יהודים עטורי זקנים ומסולסלי פאות. "יש לכם שופר"? – שאל מישהו מן הסוחרים. בראותו את מבטי התמיהה על פני הנוכחים הסביר: "היום ערב יום כיפור". הקבוצה מתל אביב הוזמנה לתפילה בבית הכנסת המקומי, אליו הגיעו מספר שחקנים, אחרים העבירו את יום הכיפורים על סיפון האוניה שהפליגה בחצות ליעדה - נמל פורט סעיד במצרים. ברציף המתין לקבוצה נציג של חברת נסיעות מקומית שהודיע לאנשים: "צר לי, הרכבת לתל אביב יצאה לפני שעה. הרכבת הבאה יוצאת בעוד יומיים". בסופו של דבר תם מסעה של מכבי תל אביב בשמחת תורה. המכבים התקבלו בשמחה על ידי אלפי תושבי העיר שהגיעו לרציף הרכבת של תל אביב.
 
ומה עלה בגורלם של הארבעה שנותרו באוסטרליה?
המאמן אגון פולאק לא הצליח להביא לסידני את בני משפחתו. לאחר שנה באוסטרליה שב לארץ ישראל לאימון מכבי תל אביב.
אברהם רזניק, קפטן הקבוצה ששמר על קשר עם חבריו במשך שנים, הלך לעולמו במלבורן.
אברהם בית ומנחם מירמוביץ' התגייסו לצבא האוסטרלי והשתתפו במלחמת העולם השנייה. השניים נפלו בקרבות נגד היפנים בניו גינאה. חוקי המלחמה הבריטים לא אפשרו את קבורתם בישראל והם נקברו לפי חוקי המלחמה הבריטיים במקום נפילתם – ניו גינאה.

כתבות נוספות
שאול מתניה הלך לעולמו
מאיר נמני הלך לעולמו
שחקן העבר יצחק נחמיאס, הלך לעולמו
לכתבה זאת התפרסמו 5 תגובות
 
 
5.
 
מי תקע בשופר התימני ?
 
אלפרדו
 
,
 
03/10/2014
 
 
4.
 
כבר אז היו התלבטויות
 
אוהד
 
,
 
03/10/2014
 
 
3.
 
תימן
 
אברהמי
 
,
 
03/10/2014
 
 
2.
 
אוסטרליה
 
צבי
 
,
 
03/10/2014
 
 
1.
 
תפילת כול נידרי
 
הריטגן
 
,
 
03/10/2014
שותפים:
 
אלטשולר שחם
 
 
 
ההתאחדות לכדורגל בישראל ע"ר 580001717 - אצטדיון רמת גן. ת.ד. 3591, רמת גן 52134. טל': 03-617-1500, פקס: 03-570-2044.
 
תנאי שימוש | מדיניות אבטחה | זכויות יוצרים |
Set as home page logo הפוך לדף הבית
|
RSS חדשות RSS
כל הזכויות שמורות להתאחדות הכדורגל בישראל
 
המידע באתר מוצג עפ"י הזנת נתונים ודוחות שיפוט במערכות המחשוב בהתאחדות. מעת לעת, ייתכנו עיכובים או תקלות בהצגת טבלאות ונתונים.
אתר טלדור Developed by | Designed by Stratigo סטרטיגו חפשו אותנו: App Store twitter facebook Instegram youtube +Google