Sign In
I.F.A Logo
ליגת החלומות פורטל השופטים  |   פורטל ההתאחדות החדש   |  צור קשר  |  English  |  חיפוש: חיפוש
Skip Navigation Links
דף הבית
ההתאחדות
נבחרות
מועדונים
ליגות
גביע המדינה
גביע הטוטו
ארכיון
טפסים
שאלות ותשובות
מכירת כרטיסים
הולדת הפועל חיפה
07/04/2011 16:25 
הפועל חיפה בשנת 1924 - השנה בה קבוצת הכדורגל של הפועלים בחיפה החלה להתאמן ולבעוט

בשנת 1923, בצריף קטן של קבוצת הבנאים 'אחווה' נולדה הקבוצה החיפאית. לפניכם הסיפור המלא עם שמות דור המייסדים מלפני 88 שנים

אשר גולדברג

בתחילת שנות ה-20 החלה הבנייה והסלילה בעיירה הערבית-יהודית חיפה. יישוב עברי הוקם על הר הכרמל סביב בניין הטכניון שהושלם, ועל הכרמל המיוער היו מספר קבוצות עבודה של בנאים ורצפים שחיו במחנות אוהלים וצריפי עבודה. 'החוצב', 'אחווה' ו'שומרון' היו הבולטות מבין הקבוצות הללו.

צריף קטן בשכונת "שדליה", במקום בו נמצאים היום הרחובות סירקין ושפירא, היה מרכז העשייה. הפועלים, שרובם הגיעו בגל העלייה השלישית (1923), עלו לארץ ישראל בעיקר מרוסיה, אוסטריה, הונגריה, פולין ורומניה עם אידיאולוגיה אחת - להיות פועל בארץ ישראל.

כאשר לא היתה עבודה רבה החלו חלק מן הפועלים, שרובם היו קשורים לאגודות ספורט בארצות הולדתם, לרוץ ולשחק כדורגל בהשפעת הבריטים, שהפיצו את המשחק ושיחקו בו ברחבי ארץ ישראל. אותם פועלים חלמו על קבוצת כדורגל כפי שהיתה קיימת בתל אביב ובפתח תקווה, קבוצות ששמן הגיע לאוזניהם.

בינואר 1924 ביקרה בתל אביב קבוצת 'הכח וינה', שרבים מהפועלים על הכרמל היו קשורים אליה מעצם היותם קרובים לפעילות הקבוצה באוסטריה. מאות חובבי כדורגל יצאו מחיפה ברכבת לתל אביב כדי לצפות במשחקה של הקבוצה הוינאית, אותה ראו בפעולה גם בעירם חיפה. היתה זו נקודת מפנה בעלת השפעה רבה בהיסטוריה של הפועל חיפה.

יום אחד, כשהחלה סלילת רחוב 'החלוץ', שלף בחור בשם צימרמן מקבוצת העבודה 'שומרון' כדור והחל לבעוט בו. בערב הוחלט על ידי ראשי הפועלים להקים קבוצת כדורגל מאוחדת מפועלי 'אחווה', 'החוצב' ו'שומרון'. קבוצות בנייה, סלילת כבישים וריצוף נוספות הצטרפו ליוזמה להקמת קבוצת כדורגל בחיפה. צימרמן סיפר כי שיחק בקבוצך הנוער של 'גאלאץ' ברומניה כרץ מרכזי.

המנהלים החלו לבחור את השחקנים (הסיפור ושמותיהם של השחקנים הראשונים מופיעים בספרו של י.דוידון 'היה היתה חיפה' משנת  1924. א.ג), ובמרץ 1924 החלה ההתארגנות הממשית וקבוצת הכדורגל של הפועלים בחיפה יצאה לאוויר העולם והחלה להתאמן ולבעוט.

הבנאי הראשי אמיץ לב (זה היה שמו) תפקד כרץ ימני, מוישל'ה שטרייך היה החלוץ המרכזי,  איגנץ אבני, חיים דגני, ינטש בריאר ופרידהוף היו בקו ההגנה. למאיר דגני הגבוה והגמיש הדביקו את הכינוי 'לוקש', ולמאיר שטרייך הנמוך והעגלגל קראו 'בובעל'ה'. מ. דונין מונה למאמן על ידי ה'חבר' שפרלינג, שהפך למנהל הקבוצה ועברת את שמו לאנקורי. דונין הביא לאימונים את מאיר וינשטיין, שסיפר ששיחק בנוער של 'הכח וינה' עם רדתו מהאונייה בנמל חיפה.

הכדורגלנים דרשו תנאים משופרים ואת דברם הביאו בפני ה'חבר' שפרלינג. האחרון מדד את רגליהם של השחקנים, פנה למנהלי העבודה והודיע כי השחקנים החליטו לשבות מעבודה אם לא ירכשו להם נעלי כדורגל עם מסמרים (נעלי כדורגל של אותם ימים). גם הכדור של צימרמן התפוצץ ודרוש היה כסף לרכוש כדור. הציוד נרכש ומגרש הכדורגל הוכשר לאחר שסויד בסיד טרי, שנלקח מאתרי הבנייה באזור.

המשחק הראשון של הקבוצה, שלא ניתן לה עדיין שם, התקיים במגרש הכדורגל של מכבי חיפה במושבה הגרמנית, סמוך לרחוב יפו. קבוצת 'השומר הצעיר' מנהלל הגיעה ברגל היישר למגרש ולעיניי מאות צופים ניצחה את הקבוצה המקומית בתוצאה 0:1. גם במשחק הגומלין, שהתקיים בנהלל, ניצחה קבוצת 'השומר הצעיר', הפעם בתוצאה  0:3.

הקבוצה החיפאית ישבה בצריף אבלה וחפוית ראש, כאשר כעבור מספר ימים התנוססה בחדר האוכל של מטבח הפועלים בסמטת רחוב אלנבי מודעה של פועלי חיפה המבקשת הירשם לסניף 'הפועל'. החבורה העצובה מיהרה לאסיפת היסוד שהתקיימה ב-24 באפריל 1924 ובה השתתפו 35 חברים וחברה אחת.

שחקני קבוצת 'החוצב' 'אחווה' ו'שומרון' שהשתתפו באסיפה היו: גרוספלד, וינשטיין, שרפשטין, שטרייך, אמיץ-לב, י.דגני, ח.דגני ובראור. קבוצת הכדורגל בחסות 'מועצת פועלי חיפה', הפועל חיפה, הפכה למציאות. ניסיון להתחבר למרכז מכבי בחיפה כשל מפני שחברי סניף מכבי לא היו מעוניינים בקבוצת כדורגל נוספת מעבר לקבוצתם - מכבי חיפה.

בחג הפועלים העולמי, ה-1 במאי 1924, התקיים המשחק הראשון בהיסטוריה של הפועל חיפה נגד "פועלי הרכבת חיפה", קבוצה חזקה על טהרת גוף קומוניסטי בה שיחקו גם שחקנים מוסלמים ונוצרים. אלפי צופים הגיעו לאירוע החגיגי, כשהפועל חיפה הזמינה את קרול ואת בלום ממכבי חיפה כשחקני חיזוק. במשחק זה ניצחה הפועל חיפה בתוצאה 1:3, והמשחק הפך לשיחה המרכזית בחוגי הספורט ברחבי ארץ ישראל דאז.

הפועל חיפה זכתה לשחקני חיזוק נודעים כמו יענקל'ה שטרומינגר ויענקל'ה לוין, שהכל כינו אותו יעקב בת גלים. זאת בשל הבעיטה המשונה שלו כמגן, שהעיפה את הכדור עד שכונת בת גלים. באוקטובר 1925, בעזרת כספי ההסתדרות ומועצת פועלי חיפה, נרכש עבור הקבוצה מגרש כדורגל בשכונה הגרמנית. אלפי צופים נלהבים הגיעו כדי לצפות במשחקים, בעיקר באותם משחקים בהם התמודדה הפועל חיפה נגד מכבי תל אביב וקבוצות כדורגל בריטיות.

 

הפועל חיפה בשנת 1925 - השנה בה נרכש עבור הקבוצה המגרש בשכונה הגרמנית

הפועל חיפה בשנת 1925 - השנה בה נרכש עבור הקבוצה המגרש בשכונה הגרמנית

ב-1926 החלה היריבות הגדולה בין הפועל חיפה למכבי חיפה, כאשר נרשמה הפסקת משחק לאחר ששחקני מכבי חיפה עזבו את המגרש בהפסקת המשחק. גל העלייה של אותה שנה (1926) הביא עמו שחקני כדורגל נוספים ומפורסמים כמו יונה, אברהם שוורץ, אמרה יעקבי, ינה שטרן מהכוח וינה ומוקולו פאל מהונגריה.

מקבוצת מכבי חיפה ערקו ועברו לשורות הפועל חיפה קליין, אפשטיין, פרידמן וריקלין. הפועל חיפה הפכה לאחת הקבוצות הטובות בארץ ישראל של אותם ימים, ועד 1927 כשאמרו קבוצת הפועל בכדורגל התכוונו להפועל חיפה. הפועל חיפה היתה הקבוצה הראשונה של מרכז הפועל, אשר יצאה אל מחוץ לגבולות ארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. במרץ 1928 גברה הפועל חיפה על קבוצת אוניברסיטת ביירות בלבנון בתוצאה 1:4.

והיום, לדור הנוכחי, למי שאינו יודע על העבר - דעו לכם: צריף דל אי שם בקצה שכונת 'שדליה', קבוצת בחורים חולמים, פועלי הבניין, הקימו קבוצה שכעבור שנים תזכה בגביעים ובאליפות.

כתבות נוספות
שאול מתניה הלך לעולמו
מאיר נמני הלך לעולמו
שחקן העבר יצחק נחמיאס, הלך לעולמו
לכתבה זאת התפרסמו 1 תגובות
 
 
1.
 
אני מזהה את אבא שלי יהושע אפשטין
 
בת שבע אפשטין דמבו
 
,
 
13/05/2014
שותפים:
 
אלטשולר שחם
 
 
 
ההתאחדות לכדורגל בישראל ע"ר 580001717 - אצטדיון רמת גן. ת.ד. 3591, רמת גן 52134. טל': 03-617-1500, פקס: 03-570-2044.
 
תנאי שימוש | מדיניות אבטחה | זכויות יוצרים |
Set as home page logo הפוך לדף הבית
|
RSS חדשות RSS
כל הזכויות שמורות להתאחדות הכדורגל בישראל
 
המידע באתר מוצג עפ"י הזנת נתונים ודוחות שיפוט במערכות המחשוב בהתאחדות. מעת לעת, ייתכנו עיכובים או תקלות בהצגת טבלאות ונתונים.
אתר טלדור Developed by | Designed by Stratigo סטרטיגו חפשו אותנו: App Store twitter facebook Instegram youtube +Google